linuxpl.com

Relacja z Mistrzostw Słowacji Dziennikarzy w tenisie ziemnym

Relacja z Mistrzostw Słowacji Dziennikarzy w tenisie ziemnym

Category : Wydarzenia

MISTRZOSTWA SŁOWACJI DZIENNIKARZY W TENISIE ZIEMNYM

Rajeckie Teplice to jedno z najbardziej znanych i cenionych uzdrowisk słowackich. Założone w XIV wieku położone jest tylko 65 km od Zwardonia i 90 km od Cieszyna. Słynie przede wszystkim z powodu źródeł wód termalnych i pięknej, nieskażonej przyrody. To własnie tu, od 5 lat rozgrywane sa Mistrzostwa Słowacji Dziennikarzy w Tenisie Ziemnym. Kolejne, już 15 mistrzostwa, zostaly rozegrane w dniach 6-8 lipca . W tym roku po raz pierwszy poja-wiła się reprezentacja polskich mediów.
6-osobowa ekipa, złożona w większości z członków Stowarzyszenia Tenisowo-Narciarskiego Klubu Dziennikarzy Media przyjechała z dużymi nadziejami na dobre wyniki. Jak nie marzyć o złocie, skoro niedaleko od Rajeckich Teplic, bo w miejscowości Terchova, urodził się słynny Harnaś Janosik! Liczyliśmy również na to,że wystarczy czasu, aby przekonac się na wlasnej skorze o leczniczych właściwościach tutejszych wód termalnych. Dodatkowo naszą wyobraźnię rozpalała świadomośc, ze nie tak daleko, bo w miejscowości Terchova, urodził się słynny Harnaś Janosik. I jak tu nie marzyć o złocie!
Warunki klimatyczne Rajeckich Teplic należą do umiarkowanych i charakteryzują się duża ilością dni słonecznych, bez silnych upałów i mocnych wiatrów. Niestety,po raz kolejny okazalo się, ze przyroda potrafi platać figle i zamiast zapowiadanej słonecznej aury,piątek rozpoczął się od intensywnych opadow. Deszcz, z malymi przerwami,towarzyszył nam do poźnych godzin popołudniowych. Nie przeszkodzilo to jednak w inauguracji zawodów i od 15.00 wystartował turniej deblowy. Niestety, wszystkie nasze plany legły w gruzach. Pary zostały wyłonione w wyniku losowania! Niestety, prawie wszyscy mieli pecha i wylosowali niezbyt mocnych partnerów. Wydawało się, że najwięcej szczęścia miał Wojtek Kaźmierczak, któremu los dopisał i miał grać w parze z Grzegorzem Szczepańskim.

Następna niespodzianka. Ze względu na możliwość kolejnych opadów,organizatorzy zdecydowali się na dramatyczny krok. Mecze były rozgrywane do 2 zwycieskich tie-breakow! Prawdą jest, że nie brakowało emocji, ale nie wszyscy byli zadowoleni z takiego obrotu sprawy. Niestety, nikt z naszych reprezentantów nie awansował do ćwierćfinałów.Tak więc na wymarzone sukcesy musieliśmy jeszcze poczekać…
Jak mówi polskie przysłowie „nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło”. Fatalna pogoda pozwoliła nam na lepsze poznanie walorów uzdrowiskowych Rajeckich Teplic.
W centralnej części uzdrowiska znajduje się kompleks leczniczo-relaksacyjno-hotelowy „Aphrodite”, który dzięki antycznym ozdobom jest dominującym elementem kurortu. Cały kompleks został wyposażony w zaawansowaną technologicznie aparaturę diagnostyczno-terapeutyczną, czyniąc na chwilę obecną z kurortu Rajecké Teplice jedno z najnowocześniejszych i najczęściej odwiedzanych uzdrowisk na Słowacji. Tryskające z głębokości 1500 m wody termalne o temperaturze 38 stopni mają wspaniałe właściwości lecznicze. Terapie lecznicze uzupełnia szeroka skala zabiegów relaksujących i upiększających. „Aphrodite” podzielona jest na kilka czesci. Najważniejsze z nich to „wodny swiat” złożony z 2 basenow termalnych: leczniczego o temperaturze wody 380C i pływackiego ( temperatura wody 310C) oraz „świat saun” – np.tepidarium, sauna arabska, sauna solna (sól z morza martwego). Ponadto w „Aphrodite” znajdują się pokoje hotelowe (1 i 2-os. z łazienka, TV-sat), restauracja, kawiarnia, solarium, siłownia, salon kosmetyczny, kantor. Rożnego rodzaju zabiegi relaksacyjne ( m.in. bicze szkockie,masaże wodne i klasyczne) pozwolily nam na odbudowę nie tylko sił witalnych, ale i poprawę humorów. W dobrych nastrojach powróciliśmy do naszego miejsca zakwaterowania, Hotelu SKALKA.

Sobota była pierwszym dniem turnieju singlowego. Słoneczny poranek przekonal nas, że wszystkie opisy piękna kotliny Jareckiej nie były przesadzone. Rajecke Teplice to z pewnością jedno z najatrakcyjniejszych miejsc na Słowacji. Położone są u podnóża potężnego grzbietu górskiego – Małej Fatry. Z drugiej strony wznoszą się dolomitowe zbocza Stażowskich Szczytów z oryginalnymi tworami skalnymi. Jeśli do tego doliczymy jeszcze iglaste lasy porastające kotlinę i wyjątkowo czyste powietrze, to łatwo zrozumiemy,dlaczego to miejsce jest tak chętnie odwiedzane. Tymczasem na kortach, reprezentanci polskich mediów świetnie radzili sobie z przeciwnikami. Poza jednym wyjątkiem, wszyscy odnieśli zwycięstwa i zapewnili sobie awans do półfinałów. Trudne pojedynki i duża ilość godzin spędzonych na kortach odcisnęły pietno.Na szczęście ponownie skorzystaliśmy z dobroczynnej mocy termalnych źródeł i zabiegów relaksacyjnych.Odbudowani fizycznie przygotowywaliśmy strategie na niedzielne pojedynki.
W niedzielę, ostatnim dniu rywalizacji o tytuly mistrzowskie, wszyscy mogli przekonać się o sile polskiej „delegacji” Aż w 3 kategoriach nasi reprezentanci dotarli do finałów: Rafal Jaworski (RMF FM) wystąpił w finale kategorii open,Jurek Pawłowski (STUDIO 93) w 45+, a Wojtek Kaźmierczak (PAP) w 55+.
Niestety, tylko Wojtkowi udalo się pójść w ślady Janosika i zdobył złoto.

W tym miejscu warto wspomnieć o sukcesie naszej koleżanki Joli Budzowskiej (Monitor Prawniczy). Co prawda, wywalczyla 3 miejsce, ale w półfinale przegrała z Adamcovą , która ponoć w trakcie kariery zawodowej pokonała samą Martinę Navratilową. Zresztą i w tych mistrzostwach potwierdziła swoją klasę, i kolejny raz zwyciężyła w rywalizacji kobiet, nie tracąc nawet seta.
Żegnalismy Rajeckie Teplice w wyśmienitych nastrojach. Nie spodziewaliśmy się, aż tak dobrego występu. Faktem jest, że pozostal pewien niedosyt, ale to tylko zachęci nas do przybycia na kolejne Mistrzostwa Słowacji Dziennikarzy w 2008r.
Na koniec mojej relacji, chciałbym jeszcze raz zachęcić wszystkich do odwiedzenia Rajeckich Teplic. Wspaniała przyroda, masywy górskie pokryte pachnącymi lasami iglastymi, ścieżki dla miłośników wycieczek pieszych i rowerowych, korty tenisowe,baseny,pozwolą na aktywny wypoczynek. Ci, którzy chcieliby przekonać się o relaksacyjno-zdrowotnym oddziaływaniu źródeł termalnych, skorzystać z różnego rodzaju zabiegów leczniczo-rehabilitacyjnych i kosmetycznych, z pewnością również nie będą rozczarowani.