linuxpl.com

50 lat minęło, jak jeden dzień

50 lat minęło, jak jeden dzień

Category : Wydarzenia

Tegoroczne jubileuszowe, bo już 50. Mistrzostwa Polski Dziennikarzy w Tenisie rozgrywane od 16 do 19 czerwca 2011 r. na kortach Warszawianki, przyciągnęły ponad 80 dziennikarzy z całego kraju, od morza po Tatry.

Wszystko zaczęło się pół wieku temu na kortach Agrykoli, gdzie spotkało się kilkunastu ludzi pióra i mikrofonu, aby wyłonić pierwszego dziennikarskiego Mistrza Polski. Niestety jeden z piękniejszych zakątków Warszawy przestał istnieć, co jednak nie przeszkodziło kolejnym pokoleniom w kontynuowaniu tradycji tenisowej na innych kortach, a nawet w innych miastach. W tym roku naszym gospodarzem był również jubilat: Klub Warszawianka obchodzi swoje 90-lecie, tym bardziej było nam miło świętować wspólnie urodziny. Najlepszym prezentem, jaki dostaliśmy była prawdziwie letnia aura i słońce, a wszystkie nawałnice omijały nas szerokim łukiem i tylko gdzieś na horyzoncie od czasu do czasu zauważaliśmy kłębiące się czarne chmury.

W turnieju wzięli udział stali bywalcy, po latach powrócili zawodnicy, którzy z braku czasu lub nękani kontuzjami nie mogli przez dłuższy czas grać, a także kilku debiutantów, zachęconych dobrym poziomem sportowym i organizacyjnym imprezy. W naszym Stowarzyszeniu przybyło dzięki temu kilkunastu nowych członków i podczas pięćdziesiątki przekroczyliśmy setkę!

Panie po raz pierwszy grały w dwóch kategoriach: open i powyżej 50 lat. W pierwszej udany debiut zanotowała Magdalena Lewandowska, która dopiero w finale uległa Marzenie Rowickiej 6:1, 7:5. Magda powetowała sobie straty w deblu, w którym wraz z Moniką Rajską zdobyły złoto. Mistrzynią Polski Dziennikarzy w drugiej kategorii została Alicja Resich-Modlińska pokonując w finale Joannę Zielonacką 6:0, 6:3. Najbardziej pocieszoną została halowa mistrzyni Kasia Błaszczyk.

W najliczniejszej męskiej kategorii open czekało wiele niespodzianek. Rozstawieni z jedynką i dwójką Tomek Barański i Rafał Jaworski zagrali finał…. turnieju pocieszenia, z sukcesem dla tego pierwszego. Wieloletniemu Mistrzowi Polski po piętach depcze już od kilku miesięcy młodzież w osobie Jurka Wasowskiego, który odniósł sensacyjne zwycięstwo w ćwierćfinale z wynikiem 6:4, 6:2. „Niebywałe!”, jakby powiedział Barański. Jaworski o mały włos, bo w tie-breaku przegrał ćwiartkę z Bartoszem Gębiczem. Finał miał być rewanżem Marcina Kwiatkowskiego za Gdynię AD 2007, gdzie Bartosz Gębicz po pięciu i pół godziny morderczej walki w upale sięgnął po tytuł Mistrza Polski i…. poszedł biegać. Tym razem mecz trwał jedynie półtorej godziny i zakończył się zwycięstwem Gębicza 6:3, 4:6, 10:7. Jeden z debiutantów w tej kategorii, Maciej Dowbor, mimo przegranego ćwierćfinału, wychodził z kortów szczęśliwy, mówiąc, że nie spodziewał się tak dobrego wyniku w swoim wykonaniu i nie tylko osiągnął założone minimum, ale znacznie je przekroczył.

Największa sensacja turnieju wstrząsnęła grupą panów 45+. Prezentujący z turnieju na turniej coraz wyższy poziom gry, Wielkopolanin Janusz Ansion pokonał w finale niezniszczalnego Górala z Zakopanego, Janusza Chorzępę 7:5, 6:0. „Leżeć na korcie po wygranym meczu i patrzeć w błękitne niebo to jest szczęście” skomentował po meczu Ansion.

W kategorii panów 55+ Wojtek Kaźmierczak i Janusz Wiśnioch rozstawieni z jedynką i dwójką przegrali w półfinałach z trójką i czwórką. W finale lepszy okazał się Krzysztof Kentla wygrywając z Sylwkiem Sikorą 6:4, 6:0 i zdobywając tym samym koleje Mistrzostwo Polski. Wśród panów powyżej 65 lat od lat niepodzielnie króluje Mirek Popczyk z Częstochowy, który znów odprawił z kwitkiem Andrzeja Karczewskiego 6:1, 6:4.

W grze podwójnej Sylwek Sikora w parze z redakcyjnym kolegą Michałem Lewandowskim w półfinale zrewanżowali się Tomkowi Barańskiemu i Grzegorzowi Czelejowi za porażkę w kwietniowych mistrzostwach, a w finale nie dali cienia szansy parze Oskar Maya i Marek Furjan, wygrywając gładko 6:2, 6:2. W grze mieszanej w halowej mistrzowskiej parze Anię Majewską zastąpiła Magda Lewandowska i razem z Jurkiem Pawłowskim pokonali w finale po niezwykle zaciętej walce Kasię Błaszczyk i Rafała Jaworskiego 6:3, 4:6, 10:7.

Specjalną nagrodę fair play 50-lecia otrzymał Marcin Kwiatkowski z Lublina, który swoją postawą powinien być wzorem dla nas wszystkich.

Oprócz zmagań mistrzowskich, świetnie bawiliśmy się w turniejach towarzyszących. Do turnieju deblowego zaprosiliśmy zaprzyjaźnione gwiazdy srebrnego ekranu i estrady oraz naszych Przyjaciół, bez których turniej nie odbyłby się. Wystąpili m.in. Małgorzata Pieńkowska, Stan Borys, Maciej Dowbor, Krzysztof Janczar, Andrzej Supron, Piotr Skarga, Aleksander Łuczak, Krzysztof Ludwicki i Jean-Baptiste Mouton. Niepokonanymi okazali się Jean-Baptiste Mouton w parze z Aleksym Kosmanem wygrywając w finale z Aleksandrem Łuczakiem i Cezarym Gurjewem, 10:6, w nagrodę dostali… Złotą Kaczkę. Turniej rodzinny wygrał klan Kawałków: ojciec Janusz i syn Kamil.

Nie samym tenisem człowiek żyje. Jak przystało na okrągłe urodziny, świętowaliśmy je hucznie podczas pierwszego turniejowego wieczoru na specjalnej gali. W towarzystwie znamienitych gości, m.in. Zbyszka Chmielewskiego i innych współzałożycieli Stowarzyszenia, przedstawicieli miast-organizatorów naszych turniejów, wspominaliśmy z łezką w oku te wspaniałe 50 lat. Warto podkreślić, że w trudnych powojennych czasach właśnie nasza grupa zawodowa zaczęła promować tenis, będący wtedy sportem elitarnym. W wyrazie uznania nasz Prezes, Wojtek Kaźmierczak wręczył okolicznościowe statuetki tym, bez których po prostu by nas nie było. Wieczór umilał nam muzycznie świetny zespół Ekipa Walkera.

18 czerwca 2011 r. zgodnie ze statutem Stowarzyszenia odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze, podczas którego na kolejną dwuletnią kadencję wybrano Zarząd Stowarzyszenia Tenisowo-Narciarski Klub Dziennikarzy Media: Wojciech Kaźmierczak (prezes Zarządu), Andrzej Siezieniewski (wiceprezes), Tomasz Barański (wiceprezes), Janusz Leszczyc-Zielonacki (pełnomocnik ds. narciarstwa), Anna Ruszczak (sekretarz), Rafał Jaworski (członek Zarządu) i Janusz Wiśnioch (członek Zarządu). Dyskutowaliśmy długo o bieżących problemach i przyszłości Klubu, konkludując, że wszyscy członkowie powinni jeszcze bardziej próbować upowszechniać przyświecające Stowarzyszeniu idee w całym środowisku.

Za utrzymywanie w ryzach uczestników turnieju dziękujemy sędzi głównej Magdzie Załodze, która wykazywała niesamowite opanowanie i cierpliwość przez te cztery długie dni.
Dziękujemy i gratulujemy wszystkim zawodnikom, kibicom, Przyjaciołom i Sponsorom, którzy wspierali nas nie tylko w czasie tych Mistrzostw, ale przez całe 50 lat.

Patronat honorowy nad jubileuszowymi mistrzostwami objęło Ministerstwo Sportu i Turystyki RP, a turniej zorganizowało Stowarzyszenie Tenisowo-Narciarski Klub Dziennikarzy Media i Totalizator Sportowy.

Sponsorzy 50. Mistrzostw Polski Dziennikarzy w Tenisie: Siemens, Coca-Cola HBC Polska (producent marek Powerade i Kropla Beskidu), Klub Tenisowy Warszawianka, Frizzante, Prince, Pracownia Czasu, Bakalland, Solid Security, J&K PETOBEST, SFERA – klinika chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej.
Patroni medialni: PAP, INTERIA.PL, Angora, Tenisklub, Miesięcznik Tenis.

W tym roku czekają nas jeszcze rozgrywki w cyklu Grand Prix, na które serdecznie wszystkich zapraszamy.

Z tenisowym pozdrowieniem
Anna Ruszczak