linuxpl.com

Dziennikarskie smecze pod słońcem Zamojszczyzny

Dziennikarskie smecze pod słońcem Zamojszczyzny

Category : Wydarzenia

Ponad 40 reprezentantów polskich mediów rozegrało 52. Letnie mistrzostwa Polski Dziennikarzy w Tenisie, które odbyły się w dniach 28-30 czerwca 2013 r. na kortach zamojskiego Klubu Return.

Wraz z początkiem wakacji dziennikarze-tenisiści przyjechali do Zamościa rozegrać letnie mistrzostwa Polski. Już po raz piąty w swojej historii Zamojskie Towarzystwo Tenisowe Klub Tenisowy Return gościło na swoich kortach ludzi mediów, świętując jednocześnie 20-lecie istnienia. Honorowy patronat na Mistrzostwami objęli Marszałek Województwa Lubelskiego Krzysztof Hetman oraz Prezydent Miasta Zamościa Marcin Zamoyski, który uroczyście otworzył turniej.

Zamość przywitał uczestników deszczem, przez co rozpoczęcie rozgrywek opóźniło się o trzy godziny, jednak nie popsuło to zbytnio szyków organizatorom. Gdy korty parowały, zawodnicy przechadzali się po zamojskiej Starówce w poszukiwaniu dobrej aury.

W pierwszych promieniach słońca, w kategorii open mecz rozpoczęli Łukasz Marciniak i Jurek Wasowski czyli powtórka finału tegorocznych halowych mistrzostw. Również tym razem Wasowski obronił się przed ostrzałem Marciniaka i po trzech godzinach triumfował 7:5 6:7 6:1. W związku z tym, że obsada pierwszej połówki drabinki była niezwykle mocna, Wasowski nie cieszył się długo smakiem zwycięstwa. W półfinale przegrał z Grzegorzem Święcickim. W finale ślepy los, po raz kolejny, zetknął Święcickiego z Tomaszem Barańskim, z którym wygrał 6:3 6:2, tym samym zostając mistrzem Polski.

W kategorii 45+ zabrakło kilku faworytów, nękanych głównie kontuzjami, a pasmo zwycięstw Rafała Jaworskiego (wygrane mistrzostwa letnie w 2012 r. i halowe w 2013 r.) przerwali Jerzy Pawłowski i Wojciech Bartkowiak. Mecz obydwu decydował o zwycięstwie w grupie, napięcie więc rosło z minuty na minutę. Zakończył się on mistrzowsko dla Pawłowskiego wynikiem 6:1 6:4. Bartkowiak jeszcze nie powiedział ostatniego słowa i zapewnił, że w kolejnych turniejach będzie konsekwentnie walczył o najwyższe podium.

Juniorom starszym, czyli zawodnikom z kategorii 55+, popsuł szyki Janusz Chorzępa, nieobecny w zeszłym roku, więc nierozstawiony, który po zaciętym boju odprawił turniejową dwójkę – Sylwestra Sikorę 5:7 6:3 10:6 a w finale pokonał numer 1 w drabince, Wojciecha Kaźmierczaka, 6:2 6:2. Mistrzostwo wśród seniorów zdobył Aleksy Kosman, po niedokończonym finale z Błażejem Sieradzanem, który musiał się wycofać z gry z powodu kontuzji.

Płeć piękna toczyła nie mniej zażarte boje niż panowie. Ubiegłoroczny tytuł mistrzowski obroniła Alicja Resich-Modlińska, przed Anną Ruszczak (srebro) i Małgorzatą Barucką (brąz).

W męskim deblu nastąpił podział na dwie kategorie: open i 100+, co poskutkowało nieoczekiwaną zmianą miejsc i partnerów z poprzednich lat. W wielkim stylu powrócił na korty Marcin Kwiatkowski – w parze z Tomaszem Barańskim, w 90-minutowym finałowym meczu – zwyciężyli Grzegorza Święcickiego i Jerzego Wasowskiego 6:3 6:4. W kategorii 100+, Hubert Kwinta i Robert Woźniak, po przegranym pierwszym secie wzięli się w garść i nie pozostawili złudzeń Marianowi Lewandowskiemu i Maciejowi Sołdanowi – 3:6 6:3 10:8.

Piękne panie, waleczni panowie czyli ulubiona przez kibiców gra mieszana. Na kortach show, na trybunach szał. Tytuł mistrzowski obronili Alicja-Resich Modlińska z Aleksym Kosmanem, stawiając zaciekły opór Annie Ruszczak i Łukaszowi Marciniakowi. Dość powiedzieć, że mecz zakończył się super tie-breakiem 3:6 6:3 10:7.

Turniej tzw. „kolejnej szansy” od lat nie był tak dobrze obsadzony, jak w tym roku. Do deblowego złota Marcin Kwiatkowski dorzucił drugie, wygrywając w finale z Jackiem Lepiarzem.

Gratulujemy!

Zdobywcy miejsc od pierwszego do trzeciego otrzymali pamiątkowe puchary, a wszyscy uczestnicy – upominki od sponsorów mistrzostw oraz materiały promujące miasto Zamość i region. W ceremonii zamknięcia mistrzostw i wręczaniu pucharów wzięli udział Henryk Banaszkiewicz – Zastępca Dyrektora lubelskiego oddziału Totalizatora Sportowego, Piotr Boratyn – Dyrektor Oddziału z siedzibą w Zamościu PGE Obrót S.A. i Artur Kozłowski – przedstawiciel firmy RECMAN. W dowód uznania za organizację mistrzostw Prezes Stowarzyszenia, Wojciech Kaźmierczak, wręczył odznaki dziennikarskie „Złote Kaczki” Januszowi Kawałko, Honorowemu Prezesowi KT Return i Krzysztofowi Kalinowskiemu – Prezesowi KT Return. Pamiątkowa statuetka z podziękowaniami dla władz miasta została też przekazana na ręce Prezydenta Miasta Zamościa Marcina Zamoyskiego.

Oprócz rywalizacji sportowej uczestnicy turnieju, którzy zjechali się z całej Polski, mieli okazję poznać historię i zabytki Zamościa, obejrzeć specjalny pokaz walk, przygotowany przez Zamojskie Bractwo Rycerskie a także spotkać się z władzami miasta i miejscowym środowiskiem dziennikarskim.

Podczas tegorocznych Mistrzostw odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze, na którym dotychczasowy Zarząd złożył sprawozdanie ze swojej dwuletniej działalności, przyjęte przez Komisję Rewizyjną. Członkowie Stowarzyszenia obecni na zebraniu, wybrali nowy Zarząd w składzie:
Wojciech Kaźmierczak – Prezes
Andrzej Siezieniewski – Wiceprezes
Tomasz Barański – Wiceprezes
Anna Ruszczak – Sekretarz
Janusz Kawałko – Członek Zarządu

oraz Komisję Rewizyjną w składzie:
Sławomir Cholewiński – Przewodniczący
Witold Miszczak – Wiceprzewodniczący
Marcin Kwiatkowski – Sekretarz
Maciej Sołdan – Członek Komisji.

Wszystkim Koleżankom i Kolegom dziękujemy za obecność, zwłaszcza tym, którzy, po zmaganiach ze złośliwościami losu, mogli znów przyłączyć się do naszej tenisowej familii, dzielić wspólnie radość z gry i kibicowania, wspierać się i dobrze bawić we wspaniałej atmosferze, jaką stworzyli organizatorzy turnieju.

Za wspaniałą profesjonalną organizację mistrzostw dziękujemy Zarządowi Zamojskiego Towarzystwa Tenisowego KT Return oraz wojewódzkim i lokalnym władzom samorządowym.

Dziękujemy sędziemu głównemu Piotrowi Tymurze i jego ekipie sędziowskiej za cierpliwość i troskę o prawidłowy przebieg turnieju.

Dziękujemy za wsparcie organizacji Mistrzostw naszym partnerom i patronom: LOTTO, Attyla s.j., Zamojskie Zakłady Zbożowe, Kornet International Transport, EKO-TREND, Uniwers, PROGRESS-CHEM, Unia Szefów Firm Zamojszczyzny, SIPMOT SA, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych, Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna, Energozam, EURO-CAR, Hotel Koronny, Coca-Cola HBC Polska (marki Powerade i Kropla Beskidu). Patronat medialny objęli: Tygodnik Zamojski, Dziennik Wschodni, Telewizja Kablowa Zamość, Gazeta Zamojska, www.ezamosc.pl, Roztocze Online, zamosconline.pl, Radio Lublin SA, Kronika Tygodnia, Katolickie Radio Zamość, Kurier Lubelski.

Mistrzostwa Polski w Zamościu były eliminacjami do Mistrzostw Świata Dziennikarzy, które odbędą się w słowackich Pieszczanach na początku września. Nie chowamy więc rakiet. Oglądamy polskie sukcesy na Wimbledonie, ale przede wszystkim, proszę Państwa, gramy, gramy, gramy….

Z tenisowym pozdrowieniem
Ania Ruszczak