linuxpl.com

„Mama, tata i ja na korcie” – nowa książka Klubu MEDIA

„Mama, tata i ja na korcie” – nowa książka Klubu MEDIA

Category : Wydarzenia

Nakładem Klubu MEDIA ukaże się niebawem kolejna książka, a jej głównym tematem będzie, a jakże, tenis. W tym wydawnictwie znajdziecie Państwo inspirujące fakty z życia największych mistrzów tenisa, wywiady z uznanymi tenisistami, trenerami oraz rodzicami naszych mistrzów, a także komiks o tematyce tenisowej.

Tytuł: „Mama, tata i ja na korcie”

Autorzy: Tomasz Barański, Zbigniew Chmielewski

Autorka ilustracji: Aleksandra Sieradzka

Głównym tematem książki jest rola rodziców w edukacji tenisowej swoich dzieci.

Ze wstępu…

„Mama, tata i ja na korcie”  to poradnik dla rodziców, którzy zamierzają towarzyszyć swym dzieciom w ich sportowej przygodzie. Wprawdzie w tytule jest mowa o tenisie, ale w istocie książka traktuje o wszelkich formach aktywności fizycznej i problemach sportu rodzinnego.

Czytelnik nie znajdzie tu recepty, jak uczyć forhendów i bekhendów i jak wychować mistrza. Wszystko to zostawmy profesjonalnym trenerom. Jest tu natomiast wiele praktycznych porad i uwag, jak i kiedy rozpoczynać naukę gry w tenisa:

– jak zachęcić dziecko do ćwiczeń fizycznych,

– jak radzić sobie z problemami wychowawczymi,

– współpraca rodziców ze szkołą i klubem sportowym.

Jeśli choćby w niewielkim stopniu publikacja ta sprawi, że będzie więcej dzieci na boiskach szkolnych a mniej zwolnień lekarskich z lekcji wychowania fizycznego, to – zdaniem autorów – spełniła ona swoje zadanie.

Książka powstała w wyniku wielu spotkań i dyskusji z rodzicami, których dzieci rozpoczynały naukę gry w tenisa (wszystkie podane przykłady wzięte są z życia), a także rozmów z wybitnymi zawodnikami i trenerami. Wielcy sportowcy mają niezwykły dar – w kilku słowach potrafią przekazać więcej niż teoretycy sportu w długich rozprawach. Ich spostrzeżenia są celne, a rady– zwłaszcza dotyczące pierwszych kontaktów z tenisem – skuteczne. Stąd tak częste cytaty Jędrzejowskiej, Navratilovej, Borotry, Lavera czy Borga. Od czasów ich występów minęło wprawdzie już wiele lat, ale ich uwagi nic nie straciły na aktualności. Niemal wszyscy podkreślają, że swe sukcesy zawdzięczają atmosferze panującej w domu. Pierwsza rakieta to był zwykle prezent od mamy lub taty, pierwsze kroki na korcie stawiali pod okiem rodziców. Na stronach książki zabierają też głos sławni trenerzy, teoretycy tenisa i psychologowie. Swego czasu ktoś nazwał tenis „najpiękniejszym sportem wymyślonym przez człowieka”. Rzeczywiście ta wspaniała, „królewska gra” dzisiaj, w epoce komercjalizacji ma też swoje ciemne strony. Pogoń za pieniędzmi, dążenie do sukcesu za wszelką cenę, sztuczny doping to trzy największe zagrożenia. Plagą turniejów stali się też rodzice, którzy swoje niezrealizowane marzenia sportowe przenieśli na dzieci. Niniejsza publikacja ostrzega więc także przed niebezpieczeństwami, które łączą się ze współczesnym sportem. Ci, którzy widzą w tenisie tylko łatwą i szybką drogę do wielkich pieniędzy i sławy, powinni tę książkę odłożyć na bok. Nie znajdą dla siebie nic interesującego na jej stronach.

Inny charakter ma część druga. To wywiady z ludźmi tenisa, którzy w krótkich rozmowach, czasami za pomocą anegdoty, opisu czy przykładów odwołujących się do własnej kariery czy zawodowych doświadczeń, próbują rozjaśnić naszym czytelnikom, jak wygląda droga na tenisowy szczyt. Mówią też o tym, czym jest sukces w tenisie. Nie trzeba przecież być od razu zwycięzcą Wimbledonu, żeby czuć się człowiekiem szczęśliwym i spełnionym.

Rozmowy z mistrzami, trenerami i ekspertami charakteryzuje prosty język i skrótowość przekazu. Temat prowadzenia zawodowego tenisisty, to bowiem temat rzeka. Można napisać kilka grubych książek, których przeczytanie oczywiście nie daje gwarancji końcowego sukcesu. Czasami o naszym życiu decyduje przypadek, jedno spotkanie, jedna dobre słowo, inspiracja, zachęta.

Oddając tę książkę w Państwa ręce mamy nadzieję, że wieloletnie doświadczenie autorów, nasze długie godziny rozmów o tenisie w Polsce i nie tylko, z ludźmi, którzy stanowią o obrazie tej naszej ukochanej dyscypliny, pomogą Państwa dzieciom poznać piękno tego niezwykłego sportu.

Mamy też nadzieję, że najmłodszy czytelnik, miłośnik tenisa, z zaciekawieniem zajrzy też do komiksu, który stanowi integralną część naszej książki. Wydarzenia z życia bohaterki komiksu Sofii Szackiej były inspirowane wydarzeniami znanych, współczesnych tenisistek. Powołanie do życia bohaterki komiksu Sofii było decyzją spontaniczną, ale nie wykluczone, że ta niezwykła tenisistka wróci do Was w kolejnych odsłonach opowieści o swoich tenisowych przygodach.

Zbigniew Chmielewski, Tomasz Barański

Książka będzie dystrybuowana za darmo.

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.